Archive for Lipiec, 2012

Dach nie musi być monotonny

Klasyczny dwuspadowy dach kryty karpiówką lub blacho dachówką to wciąż najbardziej popularne rozwiązanie konstrukcyjne. Może jednak warto zastanowić się na ożywieniem klasycznych rozwiązań poprzez zamontowanie na dachu ozdoby? Nim jednak zdecydujemy się na ten krok warto przemyśleć dokładnie ich ilość i technikę wykonania, tak aby z oryginalności nie wpaść w kiczowatość. Warto zauważyć, że tradycja ozdabiania dachów ozdobami ze stali czy drewna ma długą tradycję, zwłaszcza w budownictwie wiejskim. Obecnie obok tradycyjnych kogucików, wiatrowskazów czy iglic możemy zdecydować się na figurki kotków, gołębi, sów, wiewiórek czy dekoracyjne zaślepki. Wykonywane są one z różnych materiałów – ceramiki, miedzi czy tytan-cynku i mogą znacznie „rozweselić” połać dachową naszego domu. Złotą zasadą jest umiar. Innym sposobem na dekorację naszego dachu może być zastosowanie lukarny. Ten rodzaj okienka, które jest otoczone daszkiem łączącym się z połacią dachową wywodzi się z Francji, jeszcze z czasów średniowiecza. Continue reading “Dach nie musi być monotonny” »

Kamienne elewacje – monumentalizm zaklęty w prostocie

Cegła? Kolorowy tynk? A może kamień? Wybór kamiennej elewacji musi być jednak dobrze przemyślany. Elewacje wykonane w całości z tego materiału mają charakter monumentalny, mogą być zatem zbyt przytłaczające. Jednakże warto zastanowić się nad uzupełnieniem pewnych elementów elewacji o kamienne elementy. „Uszlachetni” do wizerunek domu i da ładny, stylowy efekt. Obecnie na rynek oferuje szeroką gamę kruszyw, które możemy wykorzystać do elewacji budynku. Jednym z najtrwalszych kamieni jest granit, który wykazuje duży stopień na uszkodzenia, podobne cechy wykazuje bazalt. Jeśli zależy nam na jasnych, ciepłych odcieniach warto zdecydować się na wapień, który jest przy tym bardzo wytrzymałym kruszywem. Więcej problemów może stwarzać piaskowiec, w którego porowatą strukturę łatwo przenikają zabrudzenia, przez co wymaga on regularnego oczyszczania. „Swojski” efekt da zastosowanie łupka, który jednak daje dość surowy efekt. Wybierając marmur lub onyks możemy poeksperymentować z kolorami, gdyż kamienie te dostępne są w szerokiej gamie barwnej. Continue reading “Kamienne elewacje – monumentalizm zaklęty w prostocie” »

Nim mury zaczną się wspinać do góry

Zanim na naszej działce pojawią się upragnione fundamenty, a zapracowana ekipa zacznie wznosić ściany wymarzonego domu trzeba najpierw przejść przez gąszcz spraw formalnych. Skompletowanie odpowiedniej dokumentacji jest rzeczą nie mniej ważną niż wybór odpowiedniego projektu wymarzonego „gniazdka.” Pierwszym krokiem winien być wybór działki – podczas tego etapu musimy sprawdzić przeznaczenie gruntu, który nas interesuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (odpowiednią instytucją jest w tym miejscu Urząd Gminy), a także zorientować się czy działka ma dostęp do uzbrojenia. Ważne jest też aby sprawdzić w księgach wieczystych (we właściwym Sądzie Rejonowym) czy nie ma żadnych wpisów ograniczających prawa nabywcy. Następnie po zakupie działki będziemy musieli uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, którą wydaje wójt/burmistrz lub prezydent miasta (niekiedy wojewoda). Kolejnym dokumentem, który musimy uzyskać jest projekt budowlany naszego przyszłego domu. Posiadając projekt i decyzję o warunkach zabudowy możemy rozpocząć starania w starostwie powiatowym o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli decyzja starosty jest negatywna obowiązuje nas 14-dniowy termin, Continue reading “Nim mury zaczną się wspinać do góry” »

Jak poradzić sobie w mikroskopijnej łazience

Kilka metrów kwadratowych powierzchni, a my musimy zmieścić nań toaletę, umywalkę, pralkę, szafkę na akcesoria, kosz na bieliznę… no i przecież gdzieś trzeba się wykąpać. Jak pomieścić to wszystko mając do dyspozycji niewielką łazienkę? Niestety posiadając malutką łazienkę musimy zapomnieć o rozkoszach wylegiwania się w obszernej wannie pełnej piany. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się kabiny prysznicowe – w przypadku gdy miejsca mamy naprawdę mało warto najbardziej praktyczne okazują się prostokątne kabiny z przesuwanymi drzwiami. Jeżeli zaś nie wyobrażamy sobie życia bez wanny możemy pokusić się o zakup tzw. krótkiej wanny, która zajmie mniej miejsca niż klasyczna. Umywalkę warto zamontować na szafce, w której można schować np. środki czystości. Z kolei na brzegach prostokątnej umywalki łatwo zamontować dodatkowe półeczki na małe akcesoria czy wieszaki na ręczniki. Warto wykorzystać możliwości jakie dają nam ściany i zamontować wiszące szafki, które „odciążą” cenne centymetry na podłodze. Continue reading “Jak poradzić sobie w mikroskopijnej łazience” »

Okna połaciowe – praktyka i dekoracja w jednym

Okna połaciowe są jedną z najpopularniejszych odmian okien stosowanych w dachach. Na ich zakup i montaż możemy jednak zdecydować się posiadając dom z dachem, którego nachylenie wynosi minimum 15 stopni. Aby okna dobrze wkomponowywały się w połać dachową należy dopasować ich rozmiar do wielkości pomieszczenia, które mają doświetlać. „Złotą proporcję” tworzy zasada, która mówi, że powierzchnia okna powinna być mniej więcej osiem razy mniejsza niż powierzchnia podłogi w pomieszczeniu. Aby efekt doświetlenia była dostatecznie wystarczający należy umieścić okna tak, aby ich dolna krawędź znajdowała się mniej więcej na wysokości metra nad poziomem podłogi, górna zaś na wysokości 2 metrów. Problemy mogą wystąpić kiedy mamy bardzo wysokie pomieszczenie – wtedy co prawda można zamontować okna wyżej, ale aby je uchylać należy wyposażyć je w automatyczny system uchylający bądź stosować drążek. Continue reading “Okna połaciowe – praktyka i dekoracja w jednym” »

Kilka słów o garderobach

Garderoba stała się hitem ostatnich lat. Zagospodarowując osobne pomieszczenie lub wydzielając część sypialni (bądź innego pokoju) zyskujemy miejsce, w którym w końcu możemy zapanować nad swoimi ubraniami. Projektując garderobę pierwszym krokiem powinien być wybór szafy. Obecnie na rynku dostępne są szafy z drzwiami otwieranymi klasycznie, drzwiami składanymi lub przesuwanymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Drzwi klasyczne pozwalają oglądnąć całe wnętrze szafy – ich zasadniczym minusem jest jednak fakt, iż aby je otworzyć trzeba sporo miejsca. Jeśli natomiast nie dysonujemy odpowiednią przestrzenią możemy zdecydować się na szafę z drzwiami przesuwanymi i składanymi, problemem może być to że przy drzwiach przesuwanych wnętrze szafy możemy eksplorować „na raty.”Jeśli na garderobę chcemy wykorzystać np. miejsce pod schodami zamiast szafy wolnostojącej warto przemyśleć zakup szafy wnękowej, którą zdecydowanie łatwiej można wkomponować w asymetryczne wnętrza. Continue reading “Kilka słów o garderobach” »

Praca w domowym zaciszu czyli jak urządzić gabinet

Jesteśmy coraz bardziej zapracowani. Często wykonujemy pracę w systemie zdalnym, bądź „przynosimy” pracę z biura do domu. Jak zatem urządzić wygodne miejsce do pracy? Oczywiście w najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się osoby, które mogą wygospodarować nań oddzielne pomieszczenie. Wtedy tak naprawdę powstaje kwestia zakupu odpowiednich mebli. Warto się nad tym poważnie zastanowić, jeżeli bowiem jesteśmy np. adwokatami, lekarzami, lub będziemy prowadzić spotkania biznesowe najlepiej sprawdzą się gabinety wyposażone w klasyczne meble. Wśród wyposażenia gabinetu nie może zabraknąć solidnego biurka, fotela, oraz systemu funkcjonalnych regałów. Dla osób, które potrzebują podczas pracy idealnej ciszy dobrym pomysłem może okazać się wydzielenie gabinetu na poddaszu. Z kolei jeżeli chcemy posiadać własne miejsce do pracy lecz bez adaptacji osobnego pomieszczenia czy poddasza możemy zastanowić się nad wydzieleniem pewnej części pokoju dziennego i zamontowaniu przesuwanych drzwi, które -w razie potrzeby – pomogą się nam odseparować na czas pracy. Continue reading “Praca w domowym zaciszu czyli jak urządzić gabinet” »

Płynne linie i lekkość formy – meble secesyjne

Na przełomie XIX i XX narodził się niezwykły styl w sztuce i architekturze, który nawiązywał w swojej treści do organicznych form świata natury. „Jugendstil”, „Art. Nouveau, Modern Styl, Młoda Polska to inne nazwy tego specyficznego stylu, który jednak w każdym zakącie Europy przybrał własne, autonomiczne cechy. Jednakże bez względu na geograficzne różnice lejtmotywem stylu secesyjnego była miękka, pofalowana linia, która tworzyła motywy roślinne (liście, kwiaty) czy zwierzęce. Owo wzornictwo obok malarstwa czy architektury szybko znalazło swoje miejsce we wzornictwie wnętrz. Secesyjne meble były często gięte na gorąco, a wykonywano je z bardziej tańszych gatunków drewna takich jak sosna czy topola przez co mogły je nabywać także nieco uboższe osoby. Meble wykonane w tej stylistyce swą konstrukcję opierają na płynnej, krzywej linii, często asymetrycznej. Continue reading “Płynne linie i lekkość formy – meble secesyjne” »

Magia prostokątów i kwadratów – meble w stylu de Stijl

Miłośnicy prostych form i wyrazistych kolorów zastanawiając się nad wyborem mebli powinni zastanowić się nad meblami w stylu de Stijl, które idealne wkomponowują się nowoczesne, przestrzenne wnętrza. Początków kierunki de Stijl szukać trzeba w Holandii w 1917 r., tam rozwinął się ruch, którego naczelnym hasłem programowym było stosowanie – zarówno w malarstwie, architekturze jak i wzornictwie wnętrz – prostych środków wypowiedzi artystycznej. Członkowie ruchu de Stijl zaczęli operować podstawowymi formami takimi jak prostokąty, kwadraty, linie proste. Głównymi kryterium ich działania był funkcjonalizm – wszelkie stosowane rozwiązania musiały mieć uzasadnienie konstrukcyjne lub funkcjonalne. Reszta nie miała dlań zbyt dużego znaczenia. Odrzucili ich zdaniem zbędną ornamentykę i wzornictwo, płynne formy uważali zaś za marnotrawienie materiału. Gevritt Rietweld – lider ruchu de Stijl w zakresie meblarstwa w swoim artystycznym credo zawarł zasadę, że meble mają być uproszczone do maksimum. Continue reading “Magia prostokątów i kwadratów – meble w stylu de Stijl” »

W zacisznym mieszczańskim salonie – meble w stylu biedermaier

Określenie „Biedermaier” można zastosować do całego stylu życia kultury mieszczańskiej w Niemczech w latach 1815 – 1848 r. Choć dotykał on różnych dziedzin – począwszy od literatury na malarstwie zakończywszy, to jednak najbardziej kojarzy się z wzornictwem wnętrz i meblami, które miały wyrażać główne przymioty niemieckiego mieszczaństwa. Biedermeierowski salon miał dawać poczucie ciepła domowego ogniska, a jednocześnie komfortu stąd meble wykonane w tym stylu cechuje bardzo solidna konstrukcja, funkcjonalność, a także dystans w stosunku do zdobień. Do wykonania tych mebli używano przede wszystkim ciemnego drewna – mahoń, czereśnia czy dąb to ulubione gatunki wykorzystywane do ich produkcji. Skromne dekoracje ograniczały się przede wszystkim do prostych ornamentów, oraz eksponowania ozdobnego układów słojów drewna. Obicia mebli na ogół były utrzymane w jasnej kolorystyce. Nogi krzeseł, stołów czy podpory mebli zazwyczaj przyjmowały kształty gięte. Warto wiedzieć, że to właśnie w tym okresie fotele i sofy po raz pierwszy zostały wyposażone w sprężyny, co znacznie zwiększyło ich komfort .Decydując się na urządzenie salonu w tym stylu trzeba pamiętać, Continue reading “W zacisznym mieszczańskim salonie – meble w stylu biedermaier” »